o banku

Historia

 

Jak powstał Bank Spółdzielczy we Wschowie? To długa i fascynująca opowieść, a jej początki sięgają 1945 roku. Wtedy to po 152 latach zaborów Wschowa ponownie znalazła się w granicach Polski. A zakończenie II wojny światowej było dla jej mieszkańców okazją by podjąć działalność biznesową.

 

W tych sprzyjających okolicznościach najbardziej przedsiębiorczy Wschowianie utworzyli w mieście pierwszy Bank. Przygotowania do realizacji tej inicjatywy trwały przez ponad rok. Wreszcie 12 maja 1947 roku został powołany do życia Bank Ludowy, który wkrótce potem zaczął funkcjonować. W kolejnych latach jego nazwa została dwukrotnie zmieniona, a od 1961 roku jest znany jako Bank Spółdzielczy we Wschowie.

 

Od początku swojego istnienia Bank świadczył usługi dla ludności wiejskiej, miejskiej oraz dla drobnej przedsiębiorczości i stopniowo rozwijał swoją działalność. Ostatnia dekada XX wieku przyniosła błyskawiczne zmiany Banku Spółdzielczego we Wschowie i rozpoczęła się nowa era w jego historii. Wkrótce został jednym ze współzałożycieli Gospodarczego Banku Wielkopolski SA w Poznaniu, a w 1991 roku zrzeszył się z Gospodarczym Bankiem Wielkopolski (GBW SA).

 

Na tym jednak nie skończyły się sukcesy Banku. W 1996 roku Bank kupił BS w Rawiczu, rok później nastąpiło przejęcie banków spółdzielczych w Przemęcie i Szlichtyngowej, w 1997 roku BS w Niechlowie, a w 1999 roku – w Wijewie.

 


W tym samym czasie kupił również LSBG w Sławie. Nowe tysiąclecie Bank rozpoczął z jeszcze ambitniejszymi planami: w 2000 roku nabył oddział BRC w Górze, w 2002 roku przejął BS w Polkowicach, a w 2005 roku BS w Lubinie.

 

 

Obecnie Bank Spółdzielczy we Wschowie liczy 17 oddziałów i 2 filie. Swoją działalność prowadzi na terenie trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Bank wciąż się rozwija i z pewnością kolejne lata jego funkcjonowania zaowocują licznymi sukcesami. Jego historia ciągle powstaje...